PODSTAWOWĄ SPRAWĄ PRZED ZAKUPEM ZBIORNIKA JEST WYBRANIE DLA NIEGO WŁAŚCIWEGO MIEJSCA W NASZYM MIESZKANIU. POWINNO BYĆ ONO ODSUNIĘTE OD ŹRÓDEŁ CIEPŁA I NIE WYSTAWIONE NA BEZPOŚREDNIE DZIAŁANIE PROMIENI SŁONECZNYCH. PODSTAWA, NA KTÓREJ CHCEMY UMIEŚCIĆ AKWARIUM, MUSI BYĆ STABILNA, ABY WYTRZYMAŁA CIĘŻAR WYPEŁNIONEGO ZBIORNIKA.
PO WYBRANIU MIEJSCA ORAZ USTALENIU WIELKOŚCI AKWARIUM, MOŻEMY UDAĆ SIĘ DO SKLEPU ZOOLOGICZNEGO I DOKONAĆ ZAKUPU. NOWOCZESNE AKWARIA SĄ KLEJONE KLEJAMI SILIKONOWYMI I DLATEGO MOGĄ MIEĆ DOWOLNE KSZTAŁTY. W ZALEŻNOŚCI OD POJEMNOŚCI ZBIORNIKA DZIELIMY JE NA:
- MAŁE - DO 50 LITRÓW
- ŚREDNIE - OD 50 DO 200 LITRÓW
- DUŻE - OD 200 - 400 LITRÓW
- BARDZO DUŻE - PONAD 400 LITRÓW POJEMNOŚCI
PODŁOŻE
NAJCZĘŚCIEJ UŻYWANYM SUBSTRATEM NA PODŁOŻE W AKWARIUM JEST ŻWIR.
MOŻNA UŻYWAĆ WIELU JEGO POSTACI RÓŻNIĄCYCH SIĘ GRANULACJĄ, CZYLI WIELKOŚCIĄ ZIAREN. POWINNIŚMY DOBIERAĆ PODŁOŻE TAK, ABY NIE ZAWIERAŁO W SWOIM SKŁADZIE ELEMENTÓW O OSTRYCH KRAWĘDZIACH, KTÓRE MOGĄ KALECZYĆ RYBY POSZUKUJĄCE POKARMU PRZY DNIE. WYBIERAJĄC RODZAJ ŻWIRU, NALEŻY UWZGLĘDNIĆ WIELKOŚĆ HODOWANYCH PRZEZ NAS RYB:
- DROBNY - DLA WIĘKSZOŚCI MAŁYCH I ŚREDNICH OSOBNIKÓW
- DUŻY - DLA OKAZALSZYCH RYB, NP. PIELĘGNICA AFRYKAŃSKA
ŁATWO DOCHODZI WÓWCZAS DO PROCESÓW GNILNYCH - BARDZO NIEPOŻĄDANYCH W AKWARIUM. ŻWIR LUB PIASEK, KTÓRY CHCEMY UMIEŚCIĆ W ZBIORNIKU, TRZEBA REŻ DOKŁADNIE WYPŁUKAĆ, ABY USUNĄĆ WSZELKIE ZANIECZYSZCZENIA. WSKAZANE JEST TEŻ WYPŁUKANIE OWEGO PODŁOŻA W SUBSTANCJI DEZYNFEKUJĄCEJ, NP. NADMANGANIANIE POTASU LUB ROZTWORZE WODY UTLENIONEJ.
KAMIENIE
ELEMENTY DEKORACYJNE W AKWARIUM STANOWIĄ M.IN. KAMIENIE. MUSZĄ BYĆ ONE OBOJĘTNE CHEMICZNE, TZN. NIE MOGĄ UWALNIAĆ SIĘ Z NICH ŻADNE ZWIĄZKI CHEMICZNE. WARUNEK TEN SPEŁNIA M.IN. GRANIT, MARMUR ORAZ KWARCYT.
W ZBIORNIKU NIE MOŻEMY UMIESZCZAĆ SKAŁ WAPIENNYCH, PONIEWAŻ WYPŁUKIWANIE WPŁYWA NA WIĘKSZOŚĆ RYB. KAMIENIE PRZED UMIESZCZENIEM W AKWARIUM NALEŻY DOKŁADNIE UMYĆ I WYPARZYĆ GORĄCĄ WODĄ.
Z KAMIENNYCH KONSTRUKCJI MOŻNA SKOMPONOWAĆ NP. FRAGMENTY BIOTOPU CHARAKTERYSTYCZNEGO DLA WIELKICH JEZIOR AFRYKI. KONSTRUKCJE KAMIENNE NIE TYLKO TWORZĄ ELEMENT DEKORACYJNY, ALE TAKŻE KRYJÓWKI I MIEJSCA DO ODBYCIA TARŁA.
PAMIĘTAJMY, ŻEBY NIE KŁAŚĆ KAMIENI BEZPOŚREDNIO NA DNIE ZBIORNIKA, PONIEWAŻ MOŻNA SPOWODOWAĆ JEGO PĘKNIĘCIE. WSKAZANE JEST UPRZEDNIE WYSYPANIE NA DNIE WARSTWY PIASKU LUB ŻWIRU. KAMIENNE, MISTERNE KONSTRUKCJE POWINNY BYĆ TAK USTAWIONE, ABY NIE GROZIŁY ZAWALENIU.
W CELU ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA RYBOM I NIEDOPUSZCZENIE DO USZKODZENIA ZBIORNIKA WYSTARCZY - BUDUJĄC SKAŁY - ŁĄCZYĆ KAMIENIE KLEJEM SILIKONOWYM.
DREWNO
EFEKTYWNYM ELEMENTEM WYSTROJU AKWARIUM JEST DREWNO. MOŻNA JE NABYĆ JUŻ SPREPAROWANE W SKLEPACH AKWARYSTYCZNYCH LUB PRZYGOTOWAĆ SAMEMU. POSZUKIWANIA DREWNA NA WŁASNĄ RĘKĘ NAJLEPIEJ PROWADZIĆ W POTOKACH GÓRSKICH, JEZIORACH LUB KOPALNIACH TORFU. POZYSKANE W TYCH MIEJSCACH DREWNO POWINNIŚMY DOBRZE OBEJRZEĆ, CZY NIE MA NA NIM ŚLADÓW PROCESÓW GNILNYCH; MUSI BYĆ ZBITE I TWARDE. ZANIM DREWNO ZOSTANIE WŁOŻONE DO ZBIORNIKA, TRZEBA JE DOKŁADNIE UMYĆ I WYPARZYĆ WRZĄTKIEM; MOŻEMY TAKŻE ZROBIĆ KĄPIEL DEZYNFEKUJĄCA W ROZTWORZE NADMANGANIANU POTASU.
WODA
PO WYŁOŻENIU DNA AKWARIUM ŻWIREM LUB PIASKIEM I USTAWIENIU ELEMENTÓW DEKORACYJNYCH, NALEWAMY DO NIEGO WODĘ. MUSIMY TO ROBIĆ BARDZO OSTROŻNIE, ABY PRĄD WODY NIE ZNISZCZYŁ KONSTRUKCJI Z KAMIENI LUB DREWNA.
WODA DO CELÓW AKWARYSTYCZNYCH MUSI SPEŁNIAĆ WYMAGANIA ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W NIEJ RYB, ROŚLIN ORAZ INNYCH ZWIERZĄT, NP.ŚLIMAKÓW. PRZYGOTOWUJĄC JĄ, MUSIMY ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA KILKA PODSTAWOWYCH PARAMETRÓW.
PAMIĘTAJMY NIE HODUJEMY RYBEK W KULACH.
FRAGMENT KSIĄŻKI:
"MINI LEKSYKON RYB AKWARIOWYCH"
AUTORZY: ADAM I EDYTA ADAMSCY
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz